Your Logo

Tekstil'de SAP

SAP nedir ?

SAP’ın bu konuda kendi ifadesi, dünyanın lider kurumsal iş yazılımları sağlayıcısı olduğu yönündedir. Şirket gündemleri, finansal dünya, kariyer ve yatırım bilgileri de dâhil olmak üzere geniş bir alana yayılan çözümleri bulunuyor. Aslında çok uzun zamandır şirketler tarafından kullanılan ve yapılan işlemlerin daha kolay bir hale getirilmesini sağlayan yazılımlardır. Kimileri bu kavramı yeni yeni duysa da –ki eğer yeni duyduysanız, kendinizi uzun süredir yeniliklere kapıyorsunuz demektir- 1970’li yılların başlarından itibaren bu yazılımlar, bilişim sektöründe kendisine sağlam bir yer edinmiştiiki maddesi Re-Planing özellikli aktif kapasite planlama sistemlerini ve işletme içi anlık üretim takibini mümkün kılarak Sizlerin ERP’nin getirdiği avantajlardan maksimum yararlanmanızı ve daha etkin ve eksiksiz bir işletme yönetimi yapmanızı destek olmayı amaçlamaktadır.

I_Tex İyileştirici faaliyet yönetimi

I_Tex Otomasyon sisteminin en önemli getirilerinden biri de iyileştirici faaliyet çalışmalarının istatiksel alt yapılara dayandırılarak tamamen bilimsel yöntemler kullanılarak yapılmasına izin vermesidir. Aynı zamanda TÜBİTAK projemizin de konusu olan bu yönetim sistemi kısaca şu şekilde çalışmaktadır.

Öncelikle yapılmak istenen iyileştirme çalışması belirlenmekte;

Çalışma belirlendikten sonra yapılacak çalışmaya etki eden unsurlar tespit edilmektedir.

(Örneğin, sıcaklığın etkisi, nemin etkisi, makine ayarlarının etkisi, makine devrinin etkisi, hammaddenin etkisi, vs.) çalışmaya etki edebileceği düşünen faktörler tespit edildikten sonra. Sisteme tanımlanmakta.

Daha sonra her faktör için yapılan çalışmalar sonucu elde edilen karşılaştırma verileri sistem tarafından otomatik olarak vardiya bazlı tespit edilmekte, elde edilen veriler doğrultusunda yapılacak deney sayıları sistem tarafından belirlenmekte, Deney sayılarına ulaşınca da sistem şartları belirleyerek en iyi veriyi belirlemektedir.

İşletme içinde yer alan tüm üretim makinelerine

(Enjeksiyon makineleri, presler, torna tesviye makineleri, cnc tezgahları, testereler, özel amaçlı makinler, iş istasyonları (manuel üretimin yapıldığı bölümler iş emri okutarak ve manuel adet girdirerek yada barkod okutarak üretim bilgisini alıyoruz) üretimin olduğu her aşama da)  direk makinelere takılan otomasyon sistemleri ile (üretim bilgileri, devir, metre, adet, kilo gibi direk üretim bilgileri; sıcaklık, basınç gibi yan şarlar anlık olarak alınmaktadır. Barkodlu iş emirleri ve çalışan personele ait barkodlu kimlik bilgileri otomasyon ünitelerinde okutularak işletme içi işleyişle ilgili tüm veriler anlık olarak sisteme aktarılmaktır. Sonuç olarak işletmenin her noktası anlık, vardiyalık, günlük, haftalık ve aylık bazda tam anlamı ile izlenmektedir. Makineler üzerinde duruş sebepleri ile ilgili sinyalizasyon sistemi varsa bu bilgiler de makinelerden okunarak duruş sebepleri otomatik aktarılmaktadır. Diğer duruş sebepleri de yine barkod okutularak sisteme aktarılmaktadır.  Ayrıca işletme içlerine konulan dev ekranlardan İşletmenin, bölümlerin ve personelin verimlilikleri karşılaştırmalı olarak gösterilmekte, istenen seviyenin altında kalan bölüm ve personeller anlık uyarılması sağlanmaktadır. Gözlemlerimiz yapılan bu uygulamanın personel verimliliklerinde %5-7 arasında artışa neden olduğu tespitedilmiştir.

SAP Çözüm Ortağı